مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چه کمکی به پروژه ها مینماید؟

مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چه کمکی به پروژه ها مینماید؟

- در سالهای اخیر کنفرانسها، سمینارها و دوره های زیادی در زمینه مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) برگزار شده است (از آن به عنوان مدلسازی اطلاعات ساخت نیز یاد میکنند)، اما BIM از منظر مدیریت پروژه ای مورد غفلت زیادی واقع شده است.
- پیاده سازی مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) بدون توجه به مبانی مدیریت پروژه و بدون بحثهای مربوط به برنامه ریزی پروژه، مدیریت مالی، روشهای اجرا، اصول ناب، نرم افزارها و استراتژی قراردادی نمیتواند مزایای BIM را برای ما محقق نماید.
- مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) در بخش 3D نیز نیاز به زیرساختهای اساسی مانند مشخصات فنی مناسب و الزامات صحیح برای نقشه های 2D دارد.
- اهمیت BIM در بخش کاهش ادعا زمانی مشخص میگردد که ساختارهای به هم پیوسته مدیریت پروژه ای در آن لحاظ شود و از لحاظ حقوقی و قراردادی، به صورت سنتی پیشرفتهایی حاصل شده باشد.
- بدون توجه به مبانی اصول ناب و روشهای اجرا و تحویل پروژه و بدون کمک پیمانکاران در فازهای آغازین، پیاده سازی BIM با چالشهای فراوانی مواجه میشود. این موضوع اهمیت استفاده از مبانی مدیریت پروژه به روش اصول ناب (Lean) را نشان میدهد.
- تغییرات قراردادی یکی از مواردی است که باید بدان توجه زیادی شود. استفاده از BIM در قراردادهایی مانند 4311 مشکلات زیادی داشته و نیاز به شناخت صحیح اصول قراردادی در زمان بکارگیری BIM دارد.
- برای هوشمندسازی ساختار BIM، استفاده از ابزارهایی چون PowerBI بسیار کمک کننده است.
- مدیریت برنامه ریزی، مدیریت مالی، روشهای اجرای پروژه، اصول ناب، نرم افزارهای مدلسازی و البته استراتژی قرارداد پیشنیازهای دوره جامع BIM هستند.
- مدیریت جامع BIM یعنی مدیر پروژه از فاز قبل از طراحی تا فاز پس از ساخت اقدام به مدیریت و ساختار سازی صحیح نماید.

در اپیزود بعدی از دسته مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چه مواردی بیان خواهد شد؟
آینده مدیریت پروژه با حضور مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چه تغییری خواهد کرد؟ آیا مسیر مدیریت پروژه در حال تغییر است؟


جایگاه این مبانی در آموزش‌های مؤسسه    :ACEMI
در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، محدوده دانشی جداگانه ای تحت عنوان مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)  طراحی شده است که پیشنیاز همه آنها، دوره نقشه راهی به نام BIM در مدیریت و کنترل پروژه است. بعد از آنکه این مبانی پایه ای را فرا گرفتید، برای تکمیل دانش خود در زمینهBIM  در مدیریت پروژه، باید دوره های برنامه ریزی پروژه ومدیریت مالی و هزینه پروژه  را فرا گرفته گرفته نحوه یکپارچه سازی این مبانی را به کمک نرم افزار هایNavisworks  و Synchro بیاموزید. سپس در دوره آموزش مدیریت BIM در پروژه و دوره استراتژی مدیریت BIM نحوه پیاده سازیBIM  از نگاه مدیریت پروژه را طی یک فرآیند کامل خواهید آموخت. جهت مشاهده دوره های آموزشی موسسه می توانید به بخش تقویم آموزشی مهندسی و مدیریت ساخت در سایت موسسهACEMI  مراجعه نمایید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸