نقش مدارک مدیریت پروژه در مسیر شغلی و مهاجرت

نقش مدارک مدیریت پروژه در مسیر شغلی و مهاجرت

در این اپیزود دکتر علوی پور به ارائه توضیحاتی در رابطه با نقش مدارک مدیریت پروژه در مسیر شغلی و مهاجرت پرداخته است. در ادامه به ارائه خلاصه ای از مطالب بیان شده توسط دکتر علوی پور در این اپیزود خواهیم پرداخت. سوالاتی که در این روز ها ذهن بسیاری از افراد را در رابطه با دریافت مدارک مدیریت پروژه، به خود درگیر کرده است و عموما شامل موارد زیر میشود:
1. کدام مدرک مدیریت پروژه اعتبار بیشتری دارد و روی کدام مدرک سرمایه گذاری نمایم؟
2. آیا با مدارک مدیریت پروژه میتوانم اقدام به مهاجرت نمایم؟
3. آیا داشتن مدارک مدیریت پروژه به معنای داشتن صلاحیت برای مدیریت پروژه است؟
4. دریافت کدام مدرک مدیریت پروژه منجر به کسب تخصص میگردد؟
در ابتدا مروری به برخی موسسات و انجمن ها می کنیم که مدارک مدیریت پروژه را اعطا می کنند. برخی از این موسسات و انجمن ها عبارتند از:
- موسسه مدیریت پروژه (PMI)
- انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA)
- موسسه معماران آمریکا (AIA)
- انجمن پیمانکاران آمریکا (AGC)
- موسسه ساخت و ساز ناب (LCI)
- و بسیاری از انجمن ها و موسسات دیگر.

1. کدام مدرک مدیریت پروژه اعتبار بیشتری دارد و روی کدام مدرک سرمایه گذاری نماییم؟
اگرچه برای مقایسه بین مدارک مدیریت پروژه در بخش مقالات، یک مقاله جامعی نوشته شده است، اما این سوالی است که شاید پاسخ دقیقی برای آن ها وجود نداشته باشد. اما به طور کلی می توان گفت که نمی توان ادعا کرد که کدام مدرک در بین تمامی این مدارک بر دیگری ارجحیت دارد و اگر قصد داشته باشیم وارد این فرآیند شویم، باید بدانیم که این فرایند انتها نخواهد داشت و در مقابل هزینه های سنگینی که برای دریافت این مدارک می شود، عایدی مناسبی بدست نمی آید. اگر مقایسه ای بین ایران و آمریکا نماییم، هزینه اخذ مدرکی چون PMP، یک درصد بسیار ناچیزی از حقوق ماهیانه یک فرد را در بر گرفته، در صورتی که این هزینه در کشورمان یک هزینه بسیار بالایی خواهد بود. اما واقعا در قیاس با این هزینه، عایدی کافی وجود دارد؟

2. آیا با مدارک مدیریت پروژه میتوانیم اقدام به مهاجرت نماییم؟
این روز ها بحث هایی شنیده می شود که با اخذ این مدارک می توان مهاجرت کرد و شرایط اخذ ویزای کاری را سهولت می بخشد. اما چنین صحبت هایی اکیدا صحیح نمی باشد (توصیه میکنیم مقاله تاثیر مدارک مدیریت پروژه بر اخذ اقامت در خارج از کشور را مطالعه نمایید). این صحبت ها از روی عدم شناخت کافی نسبت به این مدارک و بحث مهاجرت بوده و بعضی از آن ها نیز تنها جنبه تجاری دارد. باید بدانیم که بحث مدیریت پروژه، مبحثی بسیار پیچیده بوده که به دانش زیادی در زمینه های مختلف نیاز دارد. همچنین باید بدانیم در کدام صنعت و با چه ساختاری در حال فعالیت هستیم و در نهایت چیزی که ارزش پیدا می کند، دانش تخصصی هر فرد است. درست است که مدارک به بهبود روزمه کمک مینمایند، اما باید همیشه یک موازنه منفعت و هزینه وجود داشته باشد. باید مقایسه کرد که در مقابل هزینه های سنگین که برای دریافت این مدارک در کشور می شود، عایدی دریافت این مدارک به چه میزان است و رزومه فرد را به چه میزان ارتقا می بخشد. باید توجه داشت که به هیچ وجه نمی توان کشوری مثل ایران را با کشوری همانند آمریکا مقایسه کرد، زیرا در آمریکا مسیر اخذ مدارک این چنینی، مسیری هموار تر و کوتاه تر و با هزینه بسیار کمتری به نسبت حقوق و دستمزد مدیران پروژه کشور آمریکا تلقی می شود. اما در کشور ایران آیا منطقی است که با توجه به شرایط فعلی و هزینه های سنگینی که صرف دریافت این مدارک می شود، به دنبال دریافت این مدارک باشیم و بر روی این مدارک سرمایه گذاری کنیم؟ واقعیت این است که بزرگنمایی هایی که بر روی این مدارک می شود آنچنان درست و واقعی نیست. بحث هزینه و منفعت برای دریافت این مدارک می تواند در هر شخصی به نسبت شرایط آن شخص متفاوت باشد، اما برای کسانی که قصد مهاجرت با این مدارک را دارند، می توان گفت این تفکر، تفکر اشتباهی است که با دریافت این مدارک می توان مهاجرت کرد و شرایط مناسبی در کشور مربوطه داشت. پس در بهترین حالت این مدارک به بهبود رزومه شما کمک خواهند کرد، نه بیشتر!

3. آیا داشتن مدارک مدیریت پروژه به معنای داشتن صلاحیت برای مدیریت پروژه است؟
در بخش اول گفته شد چیزی که بسیار حائز اهمیت است، کسب دانش مدیریت پروژه است که باید به شکل تخصصی کسب کنیم. حال سوال اینجاست که کدام مدرک مدیریت پروژه باعث کسب صلاحیت می شود؟ فرض کنیم شخصی به عنوان یک کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه در حال فعالیت است، این شخص باید نسبت به بسیاری از موارد دانش کافی داشته باشد و حتی اگر به صرف کسب مدارک اعتباری کسب نموده باشد، نمیتواند بسیاری از موضوعات پروژه و پیچیدگیهای برنامه ریزی و مدیریت مالی را بدون اخذ این دانش و تجربه کافی مرتفع نماید.

4. دریافت کدام مدرک مدیریت پروژه منجر به کسب تخصص میگردد؟
در واقع، مدیران و کارشناسان پروژه باید نسبت به بسیاری از مبانی مدیریت پروژه، دانش و تسلط کافی داشته باشند، که بسیاری از این مبانی را نمی توان به صرف اخذ این مدارک کسب نمود. تمام این مبانی تخصصی هستند و برای هرکدام از آن ها به سال ها آموزش، مطالعه و تجربه نیاز است تا بتوان آن ها را فرا گرفت. اما مواردی که لازمه دریافت مدارک مدیریت پروژه می باشند یک ساختار و یا استانداردی است که بصورت کلی ارائه شده است (میتوانید برای بررسی این موضوع مقاله ای که با عنوان "آیا داشتن مدارک مدیریت پروژه به معنای داشتن صلاحیت برای مدیریت پروژه است" را مطالعه نمایید)


جایگاه این مبانی در آموزش های موسسه   :ACEMI
در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطوح مهارت های سخت (سطح های کارشناسی و اجرایی و ارشد و استراتژی) و همچنین مهارت های نرم، دوره های مدیریت پروژه برای آموزش PMBOK، آموزش Prince2 و آموزش استاندارد مدیریت ساخت CMAA تدوین شده است. جهت اطلاع از نحوه و تاریخ برگزاری و سرفصل های ارائه شده در این دوره ها می توانید به بخش تقویم مدیریت ساخت و پروژه در سایت موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.