نقش و اهمیت نرم افزارهای مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چیست؟

نقش و اهمیت نرم افزارهای مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چیست؟

در پادکستهای قبل، درباره این موضوع که اساسا مدلسازی اطلاعات ساختمان1 (BIM) چه کمکی به پروژه ها مینمایند و آینده مدیریت پروژه با وجود BIM دچار چه تغییراتی خواهد شد، صحبت نمودیم. در ادامه این پادکستها، در این پادکست به بررسی نقش نرم افزارهای مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) خواهیم پرداخت. مواردی که بعد از پیاده سازی ساختارهای اصولی مدیریت پروژه باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه به صورت موردی به مواردی که در این پادکست صحبت شده است پرداخته ایم.
- نقش نرم افزارهای مختلف و تفاوت عملکردی آن ها در پیاده سازی BIM چیست؟ در واقع باید بدانیم که در زمینه BIM نرم افزارهای زیادی وجود دارند که هر کدام دارای نقاط ضعف و قوتی میباشند.
- برخی از نرم افزارهای کاربردی در حوزه مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) که میتوانند ما را در عرصه مدیریت پروژه، بخصوص در زمینه های مدیریت زمان و هزینه کمک نمایند، کدام موارد هستند؟
- در خصوص انتخاب نرم افزار مناسب BIM چه نکاتی مهم است؟ آیا تمامی نرم افزارهای مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) همگی دارای یک ویژگی هستند؟
- برخی تفاوت های موجود در نرم افزارهای رایح مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) کدام موارد هستند؟ این تفاوتها در چه زمینه هایی بیشتر تاثیرگذارند؟
- مزایا و معایب کلی نرم افزارهایی چون Navisworks و Synchro کدام موارد هستند؟
- دلایل انتخاب Navisworks و Synchro در نقشه راه آموزشی موسسه ACEMI چیست و چرا این دو نرم افزار به عنوان مبنای مدلسازی زمان (4D) و هزینه (5D) انتخاب شده اند؟

1نکته: اخیرا در کشورمان این موضوع مطرح شده است که به این علت که BIM تنها برای پروژه های ساختمانی نیست، بهتر است از مدلسازی اطلاعات ساخت به جای ساختمان استفاده نماییم. صرف نظر از بکارگیری عبارت "مدلسازی اطلاعات ساختمان" یا "مدلسازی اطلاعات ساخت"، کلمه "ساختمان" در ادبیات فارسی به معنای "ساخت" نیز بکار رفته و خود بیانگر این مفهوم میباشد. به همین علت، در محتوای سایت از عبارت "مدلسازی اطلاعات ساختمان" به صورت کلی استفاده شده است و این به معنای قابل استفاده بودن BIM در تمامی پروژه های ساخت نیز میباشد.

در اپیزود بعدی از دسته مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چه مواردی بیان خواهد شد؟
چرا باید نرم افزارهای Navisworks و  Synchro را با هم یاد بگیریم؟


جایگاه این مبانی در آموزش‌های مؤسسه    :ACEMI
در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، محدوده دانشی جداگانه ای تحت عنوان مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)  طراحی شده است که پیشنیاز همه آنها، دوره نقشه راهی به نام BIM در مدیریت و کنترل پروژه است. بعد از آنکه این مبانی پایه ای را فرا گرفتید، برای تکمیل دانش خود در زمینهBIM  در مدیریت پروژه، باید دوره های برنامه ریزی پروژه ومدیریت مالی و هزینه پروژه  را فرا گرفته گرفته نحوه یکپارچه سازی این مبانی را به کمک نرم افزار هایNavisworks  و Synchro بیاموزید. سپس در دوره آموزش مدیریت BIM در پروژه و دوره استراتژی مدیریت BIM نحوه پیاده سازیBIM  از نگاه مدیریت پروژه را طی یک فرآیند کامل خواهید آموخت. جهت مشاهده دوره های آموزشی موسسه می توانید به بخش تقویم آموزشی مهندسی و مدیریت ساخت در سایت موسسهACEMI  مراجعه نمایید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸