معرفی دوره

دستورالعملی که در این جلسه تخصصی بررسی شده است در تاریخ 1402/12/07 برای رسیدگی به تاخیرات پیمان در پروژه‌های صنعت نفت ابلاغ شده است. این دستورالعمل قرار است به صورت آزمایشی به مدت 6 ماه استفاده گردد.
اگرچه در این دستورالعمل ذکر شده بر مبنای زمان وقوع با بهره‌گیری از درس آموخته‌ها و بر اساس نیازها و انتظارات ذی‌نفعان و با الگوبرداری از پروتکل SCL نوشته شده است، اما تعارض زیادی نه تنها با پروتکل SCL، بلکه با اسناد بین‌المللی این حوزه و حتی قرارداد همسان طراحی و مهندسی، تامین مصالح و تجهیزات، ساختمان و نصب EPC وزارت نفت دارد.
در این جلسه تخصصی به صورت کاملا مصداقی و با بررسی بند بند این دستورالعمل و مطابقت آن با اسناد مختلفی از جمله SCL و AACE و ASCE و FAR سعی شده تا ایرادات این دستورالعمل بیان شود تا طرفین قراردادی با اطلاعات از ابهامات و اشکالات مندرج در این دستورالعمل نسبت به به‌کارگیری آن اقدام کنند.
هر چند توصیه موسسه ACEMI عدم استفاده از این دستورالعمل به خاطر ایرادات جدی است که استفاده از این رویه‌ها را در اکثر دادگاه‌های دنیا مردود دانسته‌اند. امید است دست‌اندرکاران و عزیزان سیاست‌گذار با استفاده از مبانی این جلسه‌ی تخصصی نسبت به بازنویسی این دستورالعمل، با کمک متخصصان باتجربه در عرصه بین‌الملل، اقدام نمایند. این دستورالعمل به دلیل ابهامات، تعارضات و اشتباهاتی که دارد ممکن است مانع جدی‌تری در پروژه‌های کشورمان باشد.
پی‌نوشت: این رویداد تنها رویکرد سازنده برای اصلاح دستورالعمل موجود دارد تا به کشور عزیزمان در جهت توسعه دانش تخصصی تحلیل تاخیرات کمک نماید. به هیچ‌ عنوان هدف از این جلسه‌ی تخصصی توهین و تخریب نبوده و نیست و با نگاه نقادانه و مصداقی تنها به دنبال اصلاح است.

آنچه خواهید آموخت

در این دوره، از هدف تا فرآیند تحلیل تاخیرات به بررسی تمام بخش‌ها به صورت مصداقی پرداخته شده است و با مقایسه‌ی آن‌ها با اسناد بین‌المللی، اشتباهات، تعارضات و ابهامات آن را فرا خواهید گرفت تا در زمان استفاده احتمالی از این سند با چشی باز و آگاهانه اقدام به استفاده نمایید. این دوره حاوی نکات ریزبینانه‌ای است که احتمالا از آن‌ها آگاه نیستید و در تفسیر و به‌کارگیری این سند بسیار به شما کمک خواهد کرد.

وجه تمایز این دوره

- اولین و تنها دوره تحلیلی دستورالعمل ابلاغی تاخیرات که با استانداردهای بین‌المللی مختلف مقایسه شده
- تحلیل‌های مصداقی و بخش‌به‌بخش با بیان ابهامات، اشتباهات و تعارضات
- ایجاد نگاه ریزبینانه برای استفاده کنندگان از این سند
- ارائه ویدیوها و جزوات به صورت کامل (جزوات تنها در اختیار اعضای کانون قرار می‌گیرد)

چه سرفصل‌هایی در این دوره آموزش داده می‌شوند؟

- تحلیل هدف و دامنه و مطابقت با استانداردهای بین‌المللی
- ایرادات هدف تعیین‌شده از منظر روش، مقاطع زمانی، نحوه گردآوری، تعیین مسئولیت‌ها و فرآیندهای اضافه
- بررسی دامنه کاربرد و مطابقت با پروتکل SCL و دستورالعمل AACE و بیان تفسیر درست
- تحلیل تعاریف نماینده کارفرما و مشاور کارفرما و مطابقت با تعاریف راهنمای CMAA
- مقایسه نقش نماینده کارفرما و مشاور کارفرما در رویکرد علی – معلولی و مقایسه با تعاریف راهنمای CMAA
- بررسی تعریف مدت پیمان و مقایسه با تعاریف پروتکل SCL
- موشکافی تعاریف برنامه زمان‌بندی مصوب اولیه، مبنا، برنامه‌ریزی مجدد و مقایسه آن با تعاریف مختلف در اسناد CMAA و SCL و قرارداد همسان پیمان طراحی و مهندسی، تامین مصالح و تجهیزات، ساختمان و نصب EPC وزارت نفت و همچنین استاندارد ASCE
- موشکافی تعریف تاخیر، تاخیر مجاز، تاخیر غیرمجاز، مدت پیمان، لایحه تاخیرات و ساختار کارگروه بررسی تاخیرات و مقایسه تمامی آن‌ها با پروتکل SCL و قرارداد FAR و دستورالعمل AACE
- بررسی چارت شرح اقدامات و مقایسه بخش‌هایی از چارت و برخی از فرم‌های ضمیمه با ساختارهای استاندارد در عرصه بین‌المللی
- تحلیل و تفسیر موارد مندرج در ارتباط با تهیه و ارائه لایحه تاخیرات توسط پیمانکار و فرآیند رسیدگی
- تحلیل و تفسیر مقاطع رسیدگی به تاخیرات و مقایسه با قرارداد همسان پیمان طراحی و مهندسی، تامین مصالح و تجهیزات، ساختمان و نصب EPC وزارت نفت و همچنین استاندارد ASCE
- تحلیل و تفسیر فرآیند تحلیل تاخیرات و مقایسه آن با رویه‌های استاندارد در عرصه بین‌المللی
- جمع‌بندی

ثبت‌نام در این دوره و برگزاری آن به چه صورتی انجام می‌شود؟

1. تهیه این دوره چگونه می‌شود؟
این دوره‌ به صورت ویدئوی ضبط شده ارائه می‌گردد و شما پس از طی مراحل ثبت‌نام و تهیه، از طریق لایسنس به ویدئوهای آن دسترسی خواهید داشت.
برای کسب جزئیات بیشتر درباره نحوه ارائه محتوای دوره، حتما راهنمای دسترسی به محتوای دوره‌ها را مطالعه کنید.

2. آیا جزوات و ویدئوها در اختیار فراگیران قرار می‌گیرد؟
محتوای دوره‌ها که در اختیار فراگیران دوره‌ها قرار می‌گیرد شامل انواع زیر است:
1. جزوات (اسلایدها)
2. فایل‌ها (ورکشاپ‌ها، فایل‌های ضمیمه و...)
3. ویدئوهای ضبط شده
بر اساس سیاست‌های برنامه‌ریزی شده در موسسه، اعضای کانون دانش‌پژوهان به هر 3 نوع محتوای ارائه شده دسترسی داشته اما سایر فراگیرانی که عضو کانون دانش‌پژوهان نیستند، تنها به ویدئوهای ضبط شده و فایل‌ها دسترسی دارند.
برای کسب جزئیات بیشتر درباره نحوه ارائه محتوای دوره، حتما راهنمای دسترسی به محتوای دوره‌ها را مطالعه کنید.

3. چرا باید شماره موبایل خود را تایید و کارت شناسایی معتبر آپلود نمایم؟
برای ثبت‌نام در دوره‌ها باید هم شماره موبایل خود را تایید نموده و هم یک کارت شناسایی معتبر آپلود کرده باشید. این‌کار تنها هنگام ثبت‌نام اولین ثبت‌نام انجام شده و نیاز نیست برای هربار ثبت‌نام این کار را تکرار کنید. پس از آپلود کارت شناسایی می‌توانید ادامه مراحل ثبت‌نام خود را طی کنید. همکاران ما در اسرع وقت (بین 24 الی 48 ساعت) نسبت به تایید آن اقدام می‌کنند ولی در صورت عدم تایید کارت شناسایی، احتمال لغو ثبت‌نام شما وجود دارد. پس حتما نسبت به آپلود مدارک معتبر خود دقت کنید.
از آنجایی که ویدئوهای دوره‌ها در اختیار فراگیران قرار گرفته و بر روی ویدئوها واترمارک قرار می‌گیرد. در صورتی‌که ثبت‌نام‌کننده هویتی واقعی نداشته باشد، این واترمارک نیز می‌تواند غیرواقعی بوده و مشکلاتی را ایجاد نماید. از این‌رو، این موضوع هم به نفع کاربران و هم موسسه است.
برای کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای ثبت‌نام در سایت و دوره‌ها مراجعه نمایید.

4. تخفیف ویژه اعضای کانون دانش‌­پژوهان ACEMI
- اگر عضو کانون موسسه ACEMI باشید، می‌­توانید از قیمت‌های ویژه اعضای کانون بهره‌­مند شده و با قیمت کمتری در دوره‌­ها ثبت‌نام نمایید.
- اگر عضو کانون موسسه ACEMI باشید، علاوه بر بهره­‌مندی از قیمت‌های ویژه اعضای کانون، از شارژ حساب کاربری خود بهره‌­مند می­‌شوید تا بتوانید در آینده نیز از این امتیاز که تبدیل به کد تخفیف اعضای کانون می­‌شود، استفاده کنید.
- اگر عضو کانون موسسه ACEMI هستید، حتما راهنمای طرح مشارکت اعضای کانون در توسعه را مطالعه کنید.
- برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تخفیف‌ها، به صفحه تخفیف‌های ویژه موسسه ACEMI مراجعه کنید.

5. آیا این دوره ضمانت عودت وجه دارد؟
در راستای تکریم و حمایت از فراگیران و دانش‌پذیران موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی‌پور (ACEMI)، دوره‌های آموزشی (وبیناری، ویدئویی و هیبریدی)، دارای ضمانت بازگشت وجه 100 درصد است و شما اگر دوره‌ها و آموزش‌های ما را تهیه کرده باشید و احساس کنید که از دوره آموزشی به هر دلیلی رضایت ندارید، 100 درصد وجه پرداختی شما به حسابتان بازگردانده می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای ضمانت بازگشت وجه را مطالعه کنید.

چه گواهینامه‌هایی برای این دوره صادر می‌شود؟

گواهینامه حضور  (Certificate of Participation)به رنگ نقره‌ای

نحوه اخذ گواهینامه‌ها
- برای دریافت گواهینامه حضور باید حداقل ۶۰ درصد ویدئوها را مشاهده کنید و از طریق تیکت پشتیبانی به موسسه اطلاع دهید. پس از بررسی زمان مشاهده، گواهینامه حضور صادر و در پنل کاربری شما بارگذاری می‌شود.
- برای آشنایی با شرایط دریافت گواهینامه‌ها، راهنمای CM و گواهینامه‌ها را مطالعه کنید.
نحوه اعتبارسنجی گواهینامه‌ها
- یکی از ویژگی‌هایی که گواهینامه‌های موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی‌پور (ACEMI) دارند و آن را از سایر گواهینامه‌ها متمایز می‌کند، قابلیت اعتبارسنجی آن‌ها است. هر یک از گواهینامه‌های موسسه برای هر یک از شرکت‌کنندگان با یک کد یکتا صادر می‌گردند و با جستجوی کد رهگیری در وبسایت، موسسه با ذکر نام و نام خانوادگی اعلام می‌کند که فرد گواهینامه دوره را اخذ کرده و گواهینامه معتبر می‌باشد. حتما صفحه اعتبارسنجی گواهینامه‌ها را مشاهده نمایید.
نحوه صدور گواهینامه‌ها
- چنانچه شرایط دریافت گواهینامه‌ها را داشته باشید، فایل گواهینامه در پنل کاربری شما بارگذاری می‌شود و پس از بارگذاری از طرف موسسه ایمیل دریافت می‌کنید.
- اگر تمایل به دریافت گواهینامه به صورت چاپی با هولوگرام اختصاصی موسسه داشته باشید، می‌توانید از طریق پنل کاربری خود بخش گواهینامه‌ها، درخواست خود را ثبت نمایید.
- برای اطلاعات بیشتر راهنمای دسترسی به گواهینامه‌ها را مطالعه کنید.

این دوره به چه صورتی پشتیبانی می‌شود؟

1. پشتیبانی مادام‌العمر برای اعضای کانون:
مادامی که عضو کانون دانش‌پژوهان موسسه ACEMI باشید، می‌توانید از پشتیبانی دوره بهره‌مند شوید. برای مطرح کردن سوالات خود، می‌توانید از طریق پنل کاربری، بخش پشتیبانی علمی دوره‌ها، سوال خود را ارسال کنید و پاسخ آن را از اساتید دریافت کنید.

2. پشتیبانی 90 روزه برای اعضای عادی:
به مدت 90 روز از آغاز دوره، از پشتیبانی دوره بهره‌مند می‌شوید. برای مطرح کردن سوالات خود، می‌توانید از طریق پنل کاربری، بخش پشتیبانی علمی دوره‌ها، سوال خود را ارسال کنید و پاسخ آن را از اساتید دریافت کنید.

تاکنون شرکت کننده‌ای موفق به اخذ گواهینامه‌های این دوره نشده است.

نظرات
 • علی اصغر خسروی لرگانی

  3 روز پیش

  عاملیت تاخیر در پروژه های صنعت نفت و گاز و درصد چشم گیر سهم آن در صنعت ساخت ، دلیل اصلی بر مهم بودن این صنعت و توجه زیاد بر تصمیم گیری های اجرایی و ابلاغی در آن است. پرداختن هرچه سریع موسسه acemi به تحلیل و نقد و بررسی دستورالعمل تاخیرات ابلاغی در پروژه های این بخش، که در فاصله ی کمی بعد از انتشار برگزار شد نکته ی ارزشمند و تجربه ی جدید برای بنده در فروردین ماه سال جاری بود. سپاس از دکتر علوی پور و موسسه acemi در جهت برگزاری این رویداد خوب و ارزشمند. موفق باشید

  پاسخ
 • پشتیبان

  3 روز پیش

   از اینکه نظر ارزشمند خود را با ما و دیگران به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم. همواره موفق و پیروز باشید.

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.


نظرات
 • علی اصغر خسروی لرگانی

  3 روز پیش

  عاملیت تاخیر در پروژه های صنعت نفت و گاز و درصد چشم گیر سهم آن در صنعت ساخت ، دلیل اصلی بر مهم بودن این صنعت و توجه زیاد بر تصمیم گیری های اجرایی و ابلاغی در آن است. پرداختن هرچه سریع موسسه acemi به تحلیل و نقد و بررسی دستورالعمل تاخیرات ابلاغی در پروژه های این بخش، که در فاصله ی کمی بعد از انتشار برگزار شد نکته ی ارزشمند و تجربه ی جدید برای بنده در فروردین ماه سال جاری بود. سپاس از دکتر علوی پور و موسسه acemi در جهت برگزاری این رویداد خوب و ارزشمند. موفق باشید

  پاسخ
 • پشتیبان

  3 روز پیش

   از اینکه نظر ارزشمند خود را با ما و دیگران به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم. همواره موفق و پیروز باشید.

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

نظرات
 • علی اصغر خسروی لرگانی

  3 روز پیش

  عاملیت تاخیر در پروژه های صنعت نفت و گاز و درصد چشم گیر سهم آن در صنعت ساخت ، دلیل اصلی بر مهم بودن این صنعت و توجه زیاد بر تصمیم گیری های اجرایی و ابلاغی در آن است. پرداختن هرچه سریع موسسه acemi به تحلیل و نقد و بررسی دستورالعمل تاخیرات ابلاغی در پروژه های این بخش، که در فاصله ی کمی بعد از انتشار برگزار شد نکته ی ارزشمند و تجربه ی جدید برای بنده در فروردین ماه سال جاری بود. سپاس از دکتر علوی پور و موسسه acemi در جهت برگزاری این رویداد خوب و ارزشمند. موفق باشید

  پاسخ
 • پشتیبان

  3 روز پیش

   از اینکه نظر ارزشمند خود را با ما و دیگران به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم. همواره موفق و پیروز باشید.

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸