سمینار نگاهی متفاوت به مدیریت پروژه های صنعت ساخت-بخش ۲

سمینار نگاهی متفاوت به مدیریت پروژه های صنعت ساخت-بخش ۲

این سمینار که با موضوع نگاهی متفاوت به مدیریت پروژه های صنعت ساخت (با بررسی استاندارد های مدیریت ساخت آمریکا) با حمایت بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موسسه بین المللی توسعه دانش فردای ایرانیان، استارت آپ پلانیوم، مابک و پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف همراه بود، در تاریخ 18 بهمن 1397 برگزار گردید. دکتر علوی پور در قسمت دوم از این سمینار، به تاریخچه و نحوه شکل گیری مدیریت ساخت در آمریکا اشاره کردند و مهندس افسری نیز به بررسی استارت آپهای فعال در صنعت ساخت پرداختند که در ادامه به بخشی از مطالب ارائه شده خواهیم پرداخت.
هنگامی که صحبت از مدیرساخت می شود، بسیاری بر این باورند که منظور از مدیر ساخت همان عامل چهارم در روش اجرای پروژه بوده و مدیر ساخت در دیگر روش های اجرای پروژه نباید ورود کند. اما در واقع مدیر ساخت با تمام ساختارهای روش اجرا و تحویل پروژه (Project Delivery Systems) همخوانی دارد. مدیر ساخت در انواع پروژه ها از پروژه های عمودی و افقی گرفته تا پروژه های داخلی و بین المللی می تواند ایفای نقش نماید.

تاریخچه ایجاد مدیریت ساخت در آمریکا:
اگر امروزه شاهد موفقیت در پروژه های ساخت در کشور هایی همانند آمریکا هستیم، این موفقیت به واسطه سال ها زحمات و تلاش گروهی از انجمن ها، کمیته ها، موسسات و افراد با دانش و با تجربه رخ داده است. در ادامه به ارائه تاریخچه ای از ایجاد و شکل گیری مدیریت ساخت می پردازیم.
- در سال 1960 میلادی، بحث مدیریت ساخت در آمریکا آغاز گردید.
- در سال 1972 میلادی، انجمن پیمانکاران آمریکا (AGC) اولین فرم قراردادی همسان را منتشر کرد که همراه با شکست بود.
- در سال 1973 میلادی، موسسه معماران آمریکا (AIA) فرم های قرادادی همسانی را ارائه نمود که نتیجه آن هم با شکست بود و نتیجه دلخواه حاصل نشد.
- در سال 1973 میلادی، انجمن پیمانکاران آمریکا (AGC) فرم های قراردادی دیگری را ارائه کرد.
- در سال 1975 میلادی، انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)، یک کمیته جداگانه برای مدیریت پروژه های ساخت ایجاد کرد، که به (MPIC) معروف گردید. وظیفه این کمیته آن بود که:
1- اصول مدیریت ساخت را بررسی، تدوین و توسعه دهد.
2- تکنیکها و ابزارهای مدیریت ساخت را شناسایی کند.
3- نسبت به مطالعات اجرایی درباره فرآیندهای مدیریتی مشوق باشد.
- در سال ۱۹۷۹ بود که این کمیته وظایف اساسی مدیر ساخت را در ۵ فاز پروژه ساخت (از ابتدا و قبل شروع طراحی تا پس از اتمام ساخت) شناسایی نمود.
- سال 1982 میلادی، انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) به لحاظ ایجاد یکپارچگی، با ایجاد کمیته آکادمیک و کمیته اجرایی شروع به کار کردند.
با گذشت زمان روش های ایجاد شده بسیار پیچیده شدند و خدماتی که از سوی مدیریت ساخت ارائه گردید بسیار وسیع تر شد، همچنین سیستم کامپیوتر ها به خاطر اینکه سرعت و دقت را افزایش دهد توسعه پیدا کرد. در نتیجه این موارد روش های اجرایی مدیریت ساخت تدوین شد و توسعه پیدا کرد.
- در سال 1986 میلادی، موسسه صنعت ساخت آمریکا (CII) در دانشگاه آمریکا و با رویکرد ارائه بهترین دستورالعملهای اجرایی (Best Practice) شروع به کار کرد.

انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA):
انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) در سال 1982 میلادی با ۴0 عضو تاسیس شد. از آن سال به بعد این انجمن سعی نمود، نه تنها وظایف و مسئولیتهای مدیر ساخت را در پروژه ها تعریف نماید، بلکه اقدام به ارائه استانداردها و دستورالعملهایی اختصاصی برای مدیریت صنعت ساخت نموده است. همچنین قابل ذکر است که این انجمن مورد تایید (ABET) بوده و استانداردهای آن تاییدیه ANSI را دارد.

اهداف تشکیل این انجمن عبارتست از:
- تدوین استاندارد ها
- هویت بخشیدن به مدیران ساخت
- بررسی و تایید صلاحیت مدیران ساخت
- آموزش و تربیت مدیران ساخت
این انجمن با رویکرد ارائه دستورالعمل هایی خاص مدیریت ساخت که ریشه در همان روش سنتی دارد شروع به تدوین این دستورالعمل ها و فرم های قراردادی نمود که بعضی از آن ها عبارتند از:
- دستورالعمل تعریف وظایف و ساختار مدیریت ساخت.
- دستورالعمل مدیریت هزینه.
- دستورالعمل مدیریت کیفیت.
- دستورالعمل پایداری.
- دستورالعمل مدیریت زمان.
- دستورالعمل مدیریت ریسک.
- دستورالعمل مدیریت ادعا.
- دستورالعمل مدیریت طرح و برنامه.
- دستورالعمل مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM).
- ارائه فرم های قراردادی.
- ارائه استاندارد اجرایی و...


گواهینامه های انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA):
1- گواهینامه (CMIT): فرد متقاضی ابتدا باید در صنعت ساخت تجربه و سابقه داشته و همچنین دارای مدرک تحصیلی مرتبط با این صنعت باشد. بعد از بررسی صلاحیت واجدین شرایط، از آنها آزمون اخذ شده و کسانی که در آزمون مورد نظر نمره قابل قبول را کسب کنند این مدرک را دریافت می کنند (البته این مدرک از سال 2018 دچار تغییراتی شده است که میتوانید این موارد را از مقاله مرتبط با معرفی انجمن مدیریت ساخت آمریکا مطالعه نمایید.
2- گواهینامه (CCM): آخرین سطح از گواهینامه انجمن مدیریت ساخت آمریکا می باشد و افرادی که این گواهینامه را دریافت کنند به عنوان رهبران اصلی پروژه های ساخت معرفی می شوند.

تفاوت بین گواهینامه (CCM) انجمن مدیریت ساخت آمریکا و گواهینامه (PMP) انجمن مدیریت پروژه:
1- گواهینامه (CCM) مختص صنعت ساخت ارائه می شود، اما گواهینامه (PMP) به صورت عمومی ارائه می شود.
2- انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) ترجیح می دهد به صورت ملی و خاص در صنعت ساخت فعالیت کند، اما انجمن مدیریت پروژه (PMI) به صورت جهانی و عمومی فعالیت می کند.
3- به جهت دریافت گواهینامه (CCM) مسیر و فرآیند دشوار تری نسبت به (PMP) را پیش رو داریم.
4- هر دو گواهینامه توسط موسسه اعتبارسنجی (ANSI) تایید شده اند.

آشنایی با کسب و کار های نوپا (Startup):
در ادامه سمینار، جناب آقای علی افسری مدیر عامل پلانیوم، توضیحاتی در رابطه با كسب و كارهای نوپا (Startup) و ارتباط كسب و كار های نوپا با تكنولوژی، ارائه دادند که در ادامه به صورت مختصر به شرحی از مطالب بیان شده می پردازیم.
ممکن است در صنعت های مختلف و با توجه به شرایط خاصی که در آن صنعت وجود دارد. نیاز ها و مشکلاتی وجود داشته باشد که باید به جهت حل این مسائل چاره ای اندیشیده شود. بر همین اساس برای حل مشکلات، ایده هایی شکل می گیرد و عموما ایده ها بر بستر تکنولوژی قرار می گیرند. ایده ها می توانند در نهایت به یک محصول، فرآیند، سرویس و یا پلتفرم تبدیل شوند. برای تعریف استارت آپ به صورت خلاصه می توان گفت، هرگاه بتوانیم تیمی ایجاد کنیم که دارای خطر پذیری بالا و رشد سریعی باشد و در نهایت در رفع نیاز یک صنعت خاص تلاش کند، در قالب یک مدل کسب و کار استارت آپ شکل گرفته است.

در قدم اول و برای ایجاد یک استارت آپ، باید به دنبال راه حلها بود. سپس کارایی راه حلها باید مورد آزمون قرار گرفته و اطمینان حاصل نماییم که آیا مشکل را به درستی درک کرده ایم؟ حال اگر راه حل مناسب نباشد، باید فرآیند شناسایی مشکل و راه حل را مجددا تکرار کنیم. در صورتی که راه حل به طور مناسب شناخته شود، ایجاد ارزش می کند و به جهت انتقال ارزش باید ادبیات صنعت مورد نظر را بشناسیم و به طوری مناسب در راستای معرفی راه حل عمل کنیم. در صورتی که این فرآیند به درستی انجام شود، وارد یک بازار خواهیم شد و این بازار در قبال ارائه راه حلی مناسب برای مشکلی که با آن درگیر بوده است، هزینه پرداخت خواهد نمود. در نتیجه این پرداخت هزینه به معنی مهر تاییدی بر راه حل شکل گرفته توسط تیم مورد نظر می باشد.
به طور کلی می توان این فرآیند را در تیم های استارت آپی به دو قسمت اصلی دانش و تجربه تقسیم کرد. برای شکل گیری دانش مناسب در این تیم ها از دانشگاهیان استفاده می شود و در قسمت دوم که تجربه نیاز است از خبرگان صنعت استفاده می شود که به لحاظ سابقه بالا و تجربه های فراوان، صنعت را به خوبی می شناسند. در نهایت می توان نتیجه گرفت که تلفیقی از این دو گروه، فرآیند حل مشکلات را برای ما کامل تر می کند. به عنوان مثال، در رابطه با صنعت ساخت، برای ایجاد دال بتنی، قسمت هایی غیر سازه ای در دال وجود دارد که می توان از بتن های موجود در آن قسمت بدون کاهش در ضخامت دال، صرف نظر کرد و وزن سازه را کاهش داد. همچنین هزینه تمام شده سازه مورد نظر نیز کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل احساس نیاز ایجاد شد و در نهایت سقف های کوبیاکس برای حل مشکل مورد نظر به صنعت ساخت معرفی شد.

مروری بر تکنولوژی های صنعت ساخت در دنیا:
در ادامه به مروری بر مهم ترین تکنولوژی های ایجاد شده در صنعت ساخت پرداخته شده است.
- 100سال بعد از تولد عیسی مسیح، بتن اختراع شد.
- در سال 1756 میلادی سیمان پرتلند تولید شد.
- در سال 1760 میلادی، عصر صنعتی اولیه شکل گرفت و فولاد، آهن و... تولید شد.
- در سال 1777 میلادی، اولین پل چدنی ساخته شد.
- در سال 1800 میلادی، پیمانکاران اصلی وارد صنعت ساخت شدند.
- در سال 1818 میلادی، فناوری سپر تونل زنی ایجاد شد.
- در سال 1839 میلادی، فناوری حفاری بخار ایجاد شد.
- در سال 1853 میلادی، اولین سازه بتن مسلح ساخته شد.
- در سال 1855 میلادی، تولید دستگاه ها و ماشین آلات ساخت آجر.
- در سال 1880 میلادی، عصر صنعتی دوم که با فولاد و الکتریسیته همراه شد.
- در سال 1895 میلادی، تکنولوژی ساخت سازه های بلند شکل گرفت.
- در سال 1900 میلادی، پیش ساخته ها وارد صنعت ساخت شد.
- در سال 1905 میلادی، برنامه ریزی پروژه ها به شکل اولیه صورت پذیرفت.
- در سال 1960 میلادی، توسعه نرم افزار هایی همانند: CAD
- در سال 1985 میلادی، اولين بحث هاي استفاده از رباتيك در صنعت ساخت شكل گرفت.
- در سال 1993 میلادی، اسكنرهاي ليزري توسط مهندسان مورد استفاده قرار گرفت.
- در سال 1997 میلادی، مدل سازي اطلاعات ساختمان (BIM) مورد استفاده قرار گرفت.
- در سال 2000 میلادی، شروع شتاب گرفتن استفاده از پردازش های ابری.
- در سال 2010 میلادی، ظهور پهباد ها در واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در ساخت و ساز.
- در سال 2020 میلادی، اولین بلوک ساختمان به صورت سه بعدی (3D) چاپ شد.

- ویدئوهای این سمینار در سه بخش ارائه شده است که میتوانید بخش های اول و سوم را نیز مشاهده نمایید.


جایگاه این مبانی در آموزش های موسسه ACEMI :
در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطوح مهارت های سخت (سطح های کارشناسی و اجرایی و ارشد و استراتژی) و همچنین مهارت های نرم، نقشه راه جامع و یکپارچه ای اولین بار توسط موسسه ACEMI ارائه شده است. جهت اطلاع از نحوه برگزاری، تاریخ برگزاری و سرفصل های ارائه شده در این دوره ها می توانید به بخش (تقویم آموزشی مدیریت ساخت و پروژه) در سایت موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.