ناکارآمدی تحلیل اقتصادی بدون مطالعات تحلیل حساسیت، ریسک و عدم قطعیت

ناکارآمدی تحلیل اقتصادی بدون مطالعات تحلیل حساسیت، ریسک و عدم قطعیت

در این ویدئو به شرح خلاصه ای از ناکارامدی گزارشات ارزیابی اقتصادی پروژه در شرایطی که با مطالعات تحلیل حساسیت، ریسک و عدم قطعیت همراه نگردد، پرداخته ایم. موضوعی که به علت پارامترهای متعددی از جمله نرخ تورم، هزینه‌های اولیه، قیمت فروش، دوره بازگشت سرمایه در پروژه، نرخ جذاب بازگشت سرمایه و بسیاری از موارد دیگر تحلیل‌های اقتصادی را دست‌خوش تغییر نموده و اگر به آن‌ها توجهی نگردد می‌تواند تحلیل‌های اقتصادی را ناکارآمد نماید.
مثلا در ارزیابی اقتصادی ما فرض نمودیم دوره بازگشت سرمایه 5 ساله، دوره سرمایه گذاری 5 ساله و حداقل نرخ جذاب بازگشت سرمایه (MARR) به میزان 15 درصد باشد، اما واقعیت آن است که این اعداد قطعی نبوده و می‌توانند در طول اجرا دست‌خوش تغییر شوند. این موضوع مهم به ما یادآور می‌شود که سرمایه‌گذاران نه تنها نیاز به تحلیل‌ها دارند، بلکه نیاز به ارزیابی این تحلیل‌ها از منظر حساسیت به تغییر قیمت، ریسک‌های حین اجرا و عدم قطعیت‌های موجود نیز خواهند داشت.
برای مثال نرخ دلاری که برآورد میکنیم، 30 هزار تومان است و این عدد برای سرمایه گذاری در پروژه A توجیه دارد. اما ممکن است نرخ دلار بین بازه 20 هزارتومان تا 40 هزارتومان تغییر نموده و در محاسبه هزینه ها، درآمد ها، شبکه جریان نقدینگی و همچنین ارزیابی اقتصادی پروژه تغییراتی ایجاد نماید. همین تغییر ممکن است منجر به انتخاب گزینه متفاوتی در بین گزینه‌های موجود شود و انتخاب گزینه‎‌ها در گام بعدی معطوف به احتمال وقوع این موارد خواهد بود.
باید به این نکته نیز توجه داشت که تحلیل حساسیت با ریسک و حتی عدم قطعیت یکسان نیست. در تحلیل حساسیت به دنبال این هستیم که میزان تغییرات در بازه های مختلف را بررسی کنیم، اما اینکه چقدر احتمال تغییر اعداد بدست آمده وجود دارد، باید در آنالیز ریسک مشخص شود. البته موارد دیگری از جمله عدم قطعیت و نقطه‌سر به سر نیز وجود دارد که باید بدان نیز توجه ویژه‌ای گردد.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش‌های مؤسسه ACEMI

در نقشه راه جامع مؤسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، دوره رویکردی جامع برای ارزیابی اقتصادی در پروژه همراه با آموزش مدلسازی در اکسل در سطح مهارت‌های سخت ارائه شده است که این ساختار را به صورت جامع و اجرایی آموزش می دهد. پیشنیاز این دوره جامع، دوره مدیریت مالی، حسابداری و هزینه در پروژه و سازمانهای پروژه محور است.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره ها می توانید به تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸