اهمیت منابع انسانی در مدیریت پروژه

اهمیت منابع انسانی در مدیریت پروژه

استخدام بهترین کارمندان مهم‌تر است یا اخراج کارمندان سمی؟
- یکی از سیاست‌های اساسی کسب‌ و کارها، کشف کارمندان باهوش و استثنایی و تلاش برای حفظ و نگهداری آنهاست. به‌طوری‌که برخی شرکت‌ها دست به هر کاری می‌زنند تا کارمندان سطح اول خودشان را حفظ کنند و مزایای بیشتری نسبت به دیگر کارمندان برایشان قائل شوند.

اما آیا همیشه باید دنبال کشف و استخدام کارمندان درجه 1 بود؟
- راهنمای PMBOK روی حفظ رضایت حداکثری منابع انسانی به طرق مختلف تاکید دارد و در بدترین شرایط هم نظرش آنست که نیروی با عملکرد ضعیف را آموزش بدهید، فرهنگ سازی کنید یا کار دیگری را به او بسپارید و خلاصه از گل نازک تر به او نگویید.
- طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ توسط دانشکده بازرگانی هاروارد منتشر گردید و در آن اطلاعات بیش از ۶۰ هزار کارمند و کارگر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است، استخدام یک کارمند سوپراستار به طور متوسط ۵۳۰۳ دلار برایشان صرفه‌جویی زیادی داشته است.

اما جلوگیری از ادامه همکاری با کارمندان سمی (افرادی که رفتارهای مضر برای یک شرکت دارند) چقدر اهمیت دارد؟
- در همین تحقیق به طور متوسط اخراج هر کارمند سمی میتواند ۱۲۴۸۹ دلار صرفه‌جویی برای یک شرکت به همراه داشته باشد. این صرفه‌جویی شامل هزینه‌های دادگاه و جریمه بیمه و عواقب مالی احتمالی بعدی نیز میگردد.

پس چرا همه شرکت‌ها روی استخدام کارمندان خوب تمرکز دارند و از کارمندان سمی درون مجموعه خود غافل هستند؟
- افراد سمی می‌توانند دیگر کارمندان را هم ناامید و منزوی کنند تا در نهایت زمینه خروج آن‌ها از یک شرکت باز شده و دائما انرژی‌های منفی درون تیم پمپاژ نمایند. در عین اینکه خودشان همچنان در کار خود ناتوان بوده، کارمندان خوب و سطح اول را به کارمندانی ضعیف و منفی تبدیل و آنها را تشویق به استفعا می‌کنند و زیان‌های غیرقابل جبرانی برای هر مجموعه ایجاد میکنند.
- یک دلیل عدم توجه به کارمندان سمی آنست که شناسایی این افراد بسیار سخت بوده و در غالب اوقات خودشان را یک کارمند سطح اول و سوپراستار جا می‌زنند. حتی گاهی اوقات یک شرکت اقدام به جذب فردی با رزومه بسیار قوی نموده ولی در حقیقت یک کارمند سمی دیگر به مجموعه خود اضافه مینمایند.

تلاش بیشتر برای شناسایی کارمندان سمّی
- کارمندان سمی به طور مستقیم مشکل‌ زا نیستند و شاید ماه‌ها و سال‌ها درون یک شرکت و مجموعه باشند ولی هیچ‌گاه عامل اصلی اتفاقات تلخ و شکست‌های پی در پی معرفی نشوند.
- کارمندان سمی همانند یک سرطان موذی، به آرامی عملکرد، نگرش و روحیه سایر کارمندان را از بین می‌برند و به سختی خودشان را نشان می‌دهند.

اما چگونه می‌توانیم یک کارمند در ظاهر با عملکرد مناسب و رضایت‌بخش ولی سمی را تشخیص بدهیم؟
- سه تا رویکرد اصلی وجود دارد:
1. افرادی که به شدت روی خود تمرکز دارند و خودخواه هستند، به شدت مستعد تبدیل شدن به یک کارمند سمی هستند. افرادی که کمتر دیگران را در نظر گرفته ولی رفتار و اعتقاد خودشان را به دیگران سرایت می‌دهند و شدیدا روی آنها تاثیر می‌گذارند.
2. افرادی که اعتماد به نفس بیش از حدی دارند. اما این اعتماد به نفس متکی بر یک استعداد یا تلاش و مهارت درونی خاصی نبوده و بیشتر نشات گرفته از یک خودپسندی و غرور است.
3. افرادی که دائما میگویند باید قوانین همیشه برای همه مکانها و زمانها رعایت شود. گاهی اوقات انجام دادن کاری نیازمند انعطاف‌پذیری و تغییر فرآیند جاری بوده و این افراد در مقابل این تغییرات مقاومت نشان می‌دهند.

جایگاه این مبانی در آموزش های موسسه ACEMI:
در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، دوره هایی در سطح مهارت نرم طراحی شده ­اند که مبانی رفتاری و توسعه فردی را در قالب یک ساختار جامع و یکپارچه در سطوح مختلف آموزش میدهند.


نظرات
  • سیاوش عزیزپور

    با سلام و خسته نباشید بسیار مفید و خلاصه بود ممنونم

    پاسخ
  • پشتیبان

    سلام و وقت بخیر سپاس از همراهی شما

    پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸