معرفی دوره

مدیریت مالی پروژه از سه ساختار مهم تشکیل شده که باید در کنار یکدیگر فراگرفته شده و یکپارچه شوند. این ساختارها عبارتند از:
1. مدیریت حسابداری پروژه
2. مدیریت هزینه پروژه
3. مدیریت مالی پروژه

- چرا به یادگیری مبانی مدیریت مالی، حسابداری و هزینه در پروژه نیاز داریم؟
نه تنها برنامه‌ریزی پروژه، بلکه مدیریت مالی نیز یکی دیگر از پایه‌های مدیریت پروژه است. در واقع دو موضوع برنامه‌ریزی و مدیریت مالی در کنار یکدیگر نقش بسته و بسیاری از ساختارها مانند مستندسازی، تاخیرات، کلیم، مدیریت قرارداد، BIM و ... را شکل می‌دهند. در نتیجه، بدون یادگیری این دو ساختار، موضوع مدیریت پروژه کاملا مغفول خواهد ماند.

- چرا به یادگیری ساختار حسابداری پروژه نیاز است؟
علت یادگیری ساختار حسابداری آنست که بدون توجه به این ساختار یکپارچه، امکان کد گذاری صحیح هزینه ها، برآورد دقیق آنها، بودجه بندی، مدیریت صحیح هزینه و ارزش کسب شده (EVM) و مدیریت مالی همگی دچار چالش های فراوانی می شوند. از سوی دیگر، ساختار مدیریت هزینه و همچنین ارزش کسب شده و وابستگی زیادی به برآورد هزینه ها داشته و از طرفی این موارد به تقسیم بندی‌ها و مدیریت هزینه‌های Committed و Non-Committed وابسته است. بدون این موارد، تحلیل های مالی و شبکه جریان نقدینگی نیز دچار چالش می شوند. پس برای یادگیری این موضوعات قطعا باید این موارد در کنار یکدیگر یکپارچه سازی شده تا به ساختار ایده آل برسید.

- اهمیت مبانی مدیریت مالی و هزینه در تاخیرات، ادعاها و مدیریت قرارداد چیست؟
برای کمی‌سازی تاخیرات نیاز مبرم به ساختار مالی، حسابداری و هزینه داریم. باید توجه داشته باشیم که کمی‌سازی تاخیرات در چند بخش هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم پروژه، هزینه‌های بالاسری سازمان و البته هزینه‌های کاهش راندمان صورت گرفته که بدون توجه به ساختارهای پیش‌نیازی که بر این اساس طراحی شده‌اند، قادر به ادعاهای قابل دفاع نخواهیم بود.

آنچه خواهید آموخت

در دوره مدیریت مالی، حسابداری و هزینه در پروژه و سازمان‌های پروژه‌محور، این ساختار را به صورتی کاملا اجرایی، محاسباتی و ساختاریافته و جامع فرا می‌گیرید تا نیاز شما برای طراحی این ساختار را در سازمانتان به شکل کامل برطرف نماید. ساختار یکپارچه‌ای که تمامی موارد را در یک نقشه راه کنار هم قرار خواهد داد تا:
1. اهمیت و تفاوتهای ساختار یکپارچه حسابداری، هزینه و مالی را در پروژه ها و سازمانهای پروژه محور بیاموزید.
2. نحوه ساختارسازی حسابداری پروژه و تشکیل دفترهای کل، صورت سود و زیان، دفاتر کل هزینه پروژه و ماشین آلات، سیستم کدگذاری دفاتر، انواع تراکنشهای پروژه و سیستمهای حسابداری و اهمیت ساختار مالیاتی پروژه را فرا بگیرید.
3. نحوه مدیریت هزینه را از مرحله برآورد هزینه، تدوین بودجه، تخصیص هزینه و مدیریت هزینه پروژه را به شکل کامل فرا بگیرید.
4. ساختار تجزیه و تحلیل صورتهای مالی سازمان پروژه محور را همراه با پیشبینی شبکه جریانهای نقدینگی پروژه و سازمان را برای تعیین کسری بودجه به همراه تمامی نقاط تحلیلی مراکز سود به صورت کامل فرا بگیرید.

چه سرفصل‌هایی در این دوره آموزش داده می‌شوند؟

1. بخش اول: مدیریت حسابداری پروژه
بخش اول با توصیف ساختار و مبانی اصلی آغاز شده تا آرام آرام ذهن مخاطبان را شکل دهد. سپس به سراغ مباحث حسابداری رفته و آن را در قالب پروژه و سازمان های پروژه محورشرح خواهیم داد. آموزش تمام این مبانی بر روی مثال های کاربردی و از ابتدای مسیر آغاز خواهد شد تا فرآیندی گام به گام و اجرایی را در ذهن مخاطب شکل دهد.
- سیستم حسابداری پروژه
- حسابداری عملیات مالی پروژه
- مسایل تکمیلی حسابداری پروژه
- محاسبه استهلاک و مالیات در پروژه

2. بخش دوم: مدیریت هزینه پروژه
در بخش بعدی به سراغ مدیریت هزینه خواهیم رفت، که اولین گام در این مسیر برآورد صحیح و ساختاریافته هزینه ها در طول چرخه حیات پروژه و با در نظر گرفتن سیستم کدگذاری هزینه ها است. این موضوع در نهایت با تخمین صحیح درصدهای سود و بالاسری، منجر به برآورد بودجه‌ای خواهد شد که در بخش مدیریت هزینه‌ای که شامل بخش‌های مختلفی از جمله EVM است، یکپارچه گردیده و یک شرایط گام به گامی را ایجاد نماید. تمام این موارد با مثال های اجرایی همراه خواهد بود که به مخاطبان مکان پیاده سازی این سیستم را خواهد داد.
- برآورد هزینه و قیمت پروژه
- تعیین درصد بالاسری و سود برای مناقصه
- مدیریت هزینه پروژه

3. بخش سوم: مدیریت مالی پروژه
در بخش بعد نیز به سراغ مدیریت مالی خواهیم رفت که به تحلیل‌های کلان‌تر اختصاص دارد. تحلیل‌های مراکز سود پروژه و سازمان از اهمیت خاصی برخوردار بوده و تحلیل صورت‌های مالی موضوع دیگری است که باید طبق ساختار سازمان‌های پروژه‌محور و به شیوه‌ای تقریبا متفاوت انجام شود. پیش‌بینی شبکه‌های جریان نقدینگی پروژه و سازمان که دو موضوع متفاوت بوده، یکی از حساس‌ترین بخش‌های این دوره و البته پیشنیاز دوره های ارزیابی اقتصادی و تامین مالی پروژه است، به شکل کاملا اجرایی و عملیاتی و جامع آموزش داده می‌شود. شما بدون فراگیری این ساختارها قادر به پیاده سازی یک روند اصولی نخواهید بود.
- آنالیز مراکز سود پروژه ها در سازمان پروژه­‌محور
- آنالیز گزارشات مالی در سازمان پروژه‌­محور
- پیش­بینی شبکه جریان­های نقدینگی پروژه
- پیش­بینی شبکه جریان­های نقدینگی سازمان پروژه­‌محور

ثبت‌نام در این دوره و برگزاری آن به چه صورتی انجام می‌شود؟

در ادامه، مراحل ثبت‎‌نام در دوره‌های سازمانی ذکر شده است:
- درخواست برگزاری دوره از سوی سازمان درخواست‌دهنده به موسسه ACEMI ارائه شده و پس از بررسی همکاران و مدیر آموزش، سرفصل‌ها به همراه پیشنهاد قیمت به سازمان درخواست‌دهنده اعلام می‌شود.
- در صورتی که پیشنهاد قیمت مورد قبول سازمان درخواست‌دهنده قرار گیرد، برنامه زمانی آموزشی، برنامه پرداخت مالی، سرفصل‌ها به همراه نامه رسمی از طرف موسسه به سازمان درخواست‌دهنده ارائه میگردد.
- پس از دریافت پیشنهاد رسمی از سوی موسسه، سازمان درخواست‌دهنده، نامه‌ای رسمی جهت تایید پیشنهاد ارائه شده ارسال نموده و پس از آن فاکتور رسمی جهت پرداخت سازمان از سوی موسسه ارائه میگردد. سازمان درخواست‌دهنده باید پیش از شروع کلاس پیش‌پرداخت خود را نهایی نموده تا برنامه تنظیم شده بدون وقفه اجرا شود. لازم به ذکر است که هرگونه خسارت احتمالی ناشی از لغو دوره آموزشی و یا عدم پرداخت به موقع پیش‌پرداخت، برعهده سازمان درخواست‌دهنده است.
- پس از پرداخت پیش‌پرداخت، دوره مذکور مختص سازمان درخواست‌دهنده در سایت ایجاد شده و یک نماینده از سازمان در سایت موسسه اقدام به ثبت‌نام تمامی شرکت‌کنندگان در دوره مینماید. لازم به ذکر است که تمامی پشتیبانی‌ها از طریق سایت موسسه بوده و این ثبت‌نام در سایت الزامیست.
- در تمام این مسیر ما در موسسه همراه شما هستیم و جای نگرانی در هیچ بخشی وجود ندارد. خدمات از سوی موسسه ما تضمین شده است. 

چه گواهینامه‌هایی برای این دوره صادر می‌شود؟

1. انواع گواهینامه‌ها
- دو گواهینامه حضور (Certificate of Participation) و گواهینامه حرفه ای (Professional Certification) برای این دوره صادر می شود.

الف. گواهینامه حرفه ای (Professional Certification) به رنگ طلایی (بر اساس توافق سازمان و موسسه)
 

ب. گواهینامه حضور (Certificate of Participation) به رنگ نقره ای

2. نحوه اخذ گواهینامه‌ها
- برای دریافت گواهینامه حضور باید ۶۰ درصد مدت دوره و بیشتر در دوره حضور داشته باشید.
- برای دریافت گواهینامه حرفه ای میبایست علاوه بر کسب گواهینامه حضور، در آزمون دوره نیز نمره قبولی دریافت نمایید.
- آزمونها به صورت آنلاین برگزار می گردند. لینک آزمون هر دوره تا حدود 2 الی 3 ماه پس از اتمام دوره در پنل کاربری فعال می شود و ایمیل اطلاع رسانی دریافت خواهید کرد.
- برای تعیین سطح گواهینامه حرفه ای، در صورت کسب نمره 90 الی 100، گواهی با سطح "A"، نمره 80 الی 9/89 سطح "B" و 70 الی 9/79 سطح "C" اخذ خواهید نمود و نمره کمتر از 70 به معنای عدم قبولی می باشد.
- برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای آموزش و گواهینامه ها را مطالعه کنید.

3. نحوه اعتبارسنجی گواهینامه
- یکی از ویژگی هایی که گواهینامه‌های موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور (ACEMI) دارند و آن را از سایر گواهینامه ها متمایز میکند، قابلیت اعتبارسنجی آن ها است. هر یک از گواهینامه های موسسه برای هر یک از شرکت کنندگان با یک کد یکتا صادر می گردند و با جستجوی کد رهگیری در وبسایت، موسسه با ذکر نام و نام خانوادگی اعلام می کند که فرد گواهینامه دوره را اخذ کرده و گواهینامه معتبر می باشد. پیشنهاد میکنیم صفحه اعتبارسنجی گواهینامه‌ها را مشاهده نمایید. 

4. نحوه صدور گواهینامه‌ها
- چنانچه شرایط دریافت گواهینامه ها را داشته باشید، فایل گواهینامه در پنل کاربری شما بارگذاری می شود و پس از بارگذاری از طرف موسسه ایمیل دریافت می کنید.
- فایل PDF گواهینامه ها تا یک هفته پس از اتمام دوره صادر شده و در پنل کاربری در وبسایت موسسه قرار می گیرد.
- اگر تمایل به دریافت گواهینامه به صورت چاپی با هولوگرام اختصاصی موسسه داشته باشید، میتواند از طریق پروفایل خود (بخش "گواهینامه‌ها") اقدام به ثبت درخواست و پرداخت هزینه ارسال نمایید.
- برای اطلاعات بیشتر راهنمای دسترسی به گواهینامه ها را مطالعه کنید.

این دوره به چه صورتی پشتیبانی می‌شود؟

از روز برگزاری دوره به مدت ۶۰ روز شامل پشتیبانی می‌شوید. به "پنل کاربری" خود مراجعه کنید و در قسمت "پشتیبانی علمی دوره‌ها" سوالات خود را بپرسید. برای دوره های بلندمدت (بیشتر از 12 ساعت) علاوه بر ارتباط از طریق پنل، گروه پشتیبانی تلگرامی (بنا بر درخواست سازمان) ایجاد می‌شود و لینک آن از طریق ایمیل ارسال می‌گردد و در پنل کاربری نیز درج می شود. با عضویت در این گروه می‌توانید سوالات خود را از استاد بپرسید و از راهنمایی‌های استاد و سایر مطالب آن نیز بهره‌مند شوید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸