چگونه از هوش هیجانی (EQ) برای حل تعارضات پروژه‌ استفاده کنیم؟

چگونه از هوش هیجانی (EQ) برای حل تعارضات پروژه‌ استفاده کنیم؟

در این ویدئو به بررسی نقش مهم مهارت‌های نرم در مدیریت پروژه و کارکرد استفاده از هوش هیجانی (EQ) برای حل تعارضات پرداخته‌ایم. مهارت‌هایی که کارشناسان و مدیران پروژه باید در کنار مهارت‌های سخت آن‌ها را فرا گیرند.
مهارت نرم به بخش‌های زیادی تقسیم می‌شوند که بعضی از آن‌ها عبارت‌اند از:
- مهارت استفاده از ضریب هوشی (IQ)
- مهارت استفاده از هوش هیجانی (EQ)
- مهارت استفاده از هوش ارزشی (VQ)
- مهارت مذاکره
- مهارت ارتباطات
- مهارت حل تعاضات
- مهارت تیم‌سازی
- مهارت رهبری

اگرچه تمامی موارد بالا برای مدیر پروژه از حساسیت زیادی برخوردار هستند، اما در این ویدئو به استفاده از هوش هیجانی (EQ) در مدیریت پروژه پرداخته‌ایم. موضوعی که می‌تواند در صنعت ساخت با پیچیدگی‌ها و حساسیت‌های بیشتری نیز همراه باشد. باید به این نکته توجه داشت که مدیر پروژه زمانی می‌تواند بیشتری اثربخشی را داشته باشد که ضریب هوشی (IQ) و دانش فنی خود را به هوش هیجانی (EQ) پیوند زده و از هر دو مهارت سخت و نرم خود بهره کافی را برای مدیریت پروژه ببرد. این موضوع در صنعت ساخت نیز به دلیل تنوع تیم‌ها، ذینفعان، ساختارهای قراردادی، فرهنگ‌ها و گوناگونی‌های فراوان بیشتر بوده و باید منطبق بر این صنعت لحاظ شود. پس از گذشت از مسیر فوق به هوش ارزشی (VQ) خواهیم رسید. موضوعی که بر اساس ارزش‌های ما ساختار و نقشه راه آتی را تعیین می‌نماید.
مدیر پروژه فقط وظیفه مدیریت فنی را نداشته، بلکه در سطوح بالاتر، علاوه بر مدیریت، وظیفه هدایت و رهبری تیم را نیز عهده‌دار است. باید توجه داشت که مدیریت و رهبری، حتی با وجود مرزهای مشترک، تفاوت‌های قابل توجهی دارند. بخش مدیریتی بیشتر به لحاظ تکنیکال و فنی موردتوجه قرار می‌گیرد، اما در هدایت و رهبری، مدیر پروژه باید با استفاده از مهارت‌های ارتباطی، احساس و هوش عاطفی خود بتواند بالاترین میزان اثرگذاری را بر روی طیف وسیعی از عوامل پروژه ایجاد کند. مدیر پروژه باید توازن خوبی را بین مدیریت و هدایت و رهبری برقرار نماید.
همان‌طور که گفته شد، استفاده از مهارت نرم در صنعت ساخت به دلیل اینکه افراد زیادی در این صنعت حضور دارند و هرکدام از آن‌ها دارای تجربه، تخصص، درک، نگاه‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند، می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از افرادی که در صنعت ساخت با دیدگاه‌ها و تجارب و ... متفاوتی حضور دارند عبارت‌اند از:
- طراح
- پیمانکار جزء
- پیمانکار اصلی
- هیئت‌مدیره و ...
برای مثال، رویکرد مورداستفاده مدیر پروژه در مقابل پیمانکار با رویکرد استفاده شده مدیر پروژه در مقابل طراح، بسیار متفاوت خواهد بود و مدیر پروژه باید بداند که هر کدام از عوامل پروژه را در با چه رویکردی رهبری نماید.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش‌های مؤسسه ACEMI

در نقشه راه جامع مؤسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، دوره‌ی"استفاده از ضریب هوشی (IQ)، هوش هیجانی (EQ) و هوش ارزشی (VQ) در مدیریت پروژه" در سطح مهارت‌های نرم ارائه شده است.
برای مشاهده تاریخ و نحوه برگزاری تمامی دوره‌ها می‌توانید به تقویم آموزشی مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸