4 بخش کلیدی حسابداری پروژه که باعث شکست مدیریت هزینه می‌شوند!

4 بخش کلیدی حسابداری پروژه که باعث شکست مدیریت هزینه می‌شوند!

در این ویدئو به چهار بخش کلیدی حسابداری پرداخته شده است که اگر به آن توجه نشود در مباحث مربوط به مدیریت هزینه پروژه با مشکلاتی روبرو خواهیم شد.
سیستم حسابداری پروژه دارای 4 بخش حسابداری اختصاصی است که عبارت‌اند از:
1- ترازنامه (Balance Sheet)
2- صورت سود و زیان (Income Statement)
3- دفتر کل هزینه پروژه (Job Cost Ledger)
4- دفتر کل ماشین‌آلات (Equipment Ledger)

هرکدام از این چهار مورد تفکیک شده اما همه آن‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند. به‌صورت کلی ترازنامه و صورت سود و زیان با حسابداران پروژه در ارتباط بوده و دو بخش دیگر یعنی دفتر کل هزینه پروژه و دفتر کل ماشین‌آلات با تیم کنترل پروژه در ارتباط است و داده‌های مربوط به این دو بخش باید از سطح پروژه جمع‌آوری و ثبت گردند.
اگر با ماشین‌آلات در پروژه ارتباط زیادی دارید، دفتر کل ماشین‌آلات اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. مخصوصاً زمانی که ارزیابی اقتصادی ماشین‌آلات و تصمیم‌گیری استراتژیک برای بکارگیری آن‌ها از حساسیت زیادی برخوردار باشد. این موضوع برای پیمانکارانی که از ماشین‌آلات سنگین بهره می‌برند از حساسیت بیشتری نیز برخوردار است و بدون در نظر گرفتن این ساختار، مشکلات زیادی برای تحلیل‌های اقتصادی خواهند داشت.

جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش‌های مؤسسه ACEMI

در نقشه راه جامع مؤسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، دوره‌ای در سطح مهارت‌های سخت با عنوان "مدیریت یکپارچه مالی، حسابداری و هزینه در پروژه و سازمان‌های پروژه محور" ارائه شده است که نه‌تنها ساختار مدیریت مالی و حسابداری پروژه را به‌صورت کامل و اجرایی آموزش می‌دهد، بلکه یکپارچگی این ساختار را با ساختارهای برآورد هزینه، کنترل و مدیریت هزینه و شبکه جریان نقدینگی، بحث‌های مدیریت اسناد و مدارک، آنالیز تأخیرات، مدیریت ادعا و مبانی حقوقی و قراردادی به‌صورت کامل آموزش داده می‌شود. باید توجه داشت که دوره"برنامه‌ریزی، زمان‌بندی، ارزیابی و کنترل پروژه" پیش‌نیاز این دوره هستند. البته مبانی هزینه‌ای دوره‌ای در سطح فرایندی نیز دارند که در سطح مهارت‌های سخت - ارشد و استراتژی به‌عنوان دوره مدیریت هزینه در طول چرخه حیات پروژه ارائه شده است. همچنین به جهت آشنایی با سایر دوره‌ها و تاریخ برگزاری آن‌ها می‌توانید به بخش تقویم آموزشی مؤسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


نظرات
 • یحیی محمدی جانبازلو

  1 سال پیش

  مهم و کاربردی

  پاسخ
 • پشتیبان

  1 سال پیش

  سپاس از شما

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸