معرفی دوره

شاید چند سالیست که در کشورمان درباره مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) و مزایای فراوان آن صحبت میگردد و نهادها، سازمانها و شرکتهای بسیاری متولی تدوین استانداردها و دستورالعملهای آن در کشور شده اند. موضوعی که بدون توجه به زیرساختها و الزامات فنی و مدیریتی پروژه ها امکانپذیر نبوده و این احتمال را تشدید مینماید تا BIM (مدلسازی اطلاعات ساختمان) دچار سرنوشتی همانند سایر مبانی و ابزارها در کشورمان شود. از اینرو بر آن شدیم تا از دید مدیریت پروژه و البته نگاهی زیرساختی آموزشهایی را ارائه نماییم. فراموش نکنیم که BIM در نگاه اول یک ابزار تلقی گردیده، در حالی که برای پیاده سازی آن نیاز به یک فرآیند کاملی داریم تا بتواند روش اجرای پروژه را منطبق بر ساختاری مبتنی بر BIM نماید (BIM-Based Delivery System). برای این امر و ارائه این استراتژی در طول چرخه حیات پروژه دوره آموزشی طراحی شده که در سه بخش اصلی ارائه میگردد. مطالبی که در کشورمان مورد غفلت زیادی واقع شده است.

بخش اول آغازی برای این مسیر خواهد بود. موضوعی که در ابتدا به معرفی BIM پرداخته؛ کاربردهای گوناگون BIM را با بررسی نمونه های موردی واقعی شرح داده؛ نه تنها درباره مزایا، بلکه درباره معایب و مشکلات BIM صحبت نموده؛ ایده های بکارگیری BIM را در سازمانها بررسی کرده؛ نگاهی به هزینه و ذخیره مالی ناشی از استفاده از BIM نموده؛ و البته BIM را در نگاهی فراتر به صورت یک Enterprise Roadmap Strategy خواهد دید.

اما آیا این پایان کار است؟ بخش اول در واقعی شروعی برای معرفی BIM-Based Delivery System خواهد بود. در واقع بخش دوم قرار است به Strategic BIM پرداخته و استراتژی پیاده سازی BIM در طول چرخه حیات پروژه را بررسی نماید. استراتژی که قرار است قدم به قدم مورد بررسی قرار گرفته و به ما بیاموزد که مدیر پروژه بر چه اساسی، با چه گامهایی و با چه اقداماتی باید به پیاده سازی BIM بپردازد. استراتژی که توسط Standard of Practice انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) بیان شده و به صورت مفصل در راهنمای BIM این انجمن که به صورت جداگانه ارائه گردیده مورد بررسی قرار گرفته است. مبانی که از قبل از طراحی (Pre-design) شروع شده و تا فاز پس از ساخت (Post-Construction) ادامه خواهد داشت.

اما بخش دیگر و مهمی باقی مانده است. در بخش سوم تمرکز ما بر روی یک نمونه اجرایی واقعی میباشد. در بخش سوم نمونه واقعی Marlins Ballpark که اولین استادیومی بود که با استفاده از LEED در آمریکا اجرا گردید را بررسی مینماییم. اما چگونه؟ درباره چالشها و راهکارهای این پروژه بحث خواهیم نمود؛ نحوه هماهنگی نیروها و تکنولوژی در حضور BIM را در این پروژه بررسی کرده و آنالیز ساخت پذیری که با استفاده از BIM صورت گرفته را مرور مینماییم. سپس به سراغ کاربرد 4D در این پروژه رفته و البته درباره پلتفرم مبتنی بر web که در این پروژه استفاده گردیده صحبت مینماییم. اینکه  6D Facilities Management چگونه در این پروژه یکپارچه گردیده را مورد بررسی قرار داده و در نهایت نتایج و درس آموخته های این پروژه را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

آنچه خواهید آموخت
در این دوره یک روزه از ابتدا با تعریف مفاهیم شروع خواهیم کرد. سپس آرام آرام وارد مفاهیم اصلی و مدیریت BIM شده و سپس وارد استراتژیهای پیاده سازی BIM در طول چرخه حیات پروژه خواهیم شد. در انتها نیز به بررسی یک Case واقعی میپردازیم تا تمام مبانی که درباره آن صحبت نموده ایم نمونه عملی پیدا نماید. در انتهای این دوره سازمان دید مشخصی نسبت به پیاده سازی BIM پیدا خواهد نمود و میتواند استراتژی مورد نظر را طراحی نماید.

چه سرفصل‌هایی در این دوره آموزش داده می‌شوند؟

بخش اول: نقشه راهی به نام BIM
- معرفی BIM
- تغییرات مدیریت پروژه در حضور BIM در طراحی، برنامه ریزی، زمانبندی و مدیریت هزینه
- کاربردهای متعدد BIM با بررسی نمونه های موردی
- مزایا و معایب BIM
- هزینه و منفعت مالی در زمان استفاده از BIM
بخش دوم: استراتژی پیاده سازی BIM
- استراتژی پیاده سازی BIM در فاز قبل از طراحی (Pre-Design)
- استراتژی پیاده سازی BIM در فاز طراحی (Design)
- استراتژی پیاده سازی BIM در فاز تدارکات و مناقصه (Procurement/Bidding)
- استراتژی پیاده سازی BIM در فاز ساخت (Construction)
- استراتژی پیاده سازی BIM در فاز پس از ساخت (Post-Construction)
بخش سوم: مدیریت و کنترل پروژه با استفاده از BIM (با مطالعه موردی پروژه Marlins Ballpark در آمریکا)
- معرفی پروژه Marlins Ballpark
- چالشها و راهکارهای حل پیچیدگی پروژه با استفاده از BIM
- ارتباط بین نیروهای انسانی و تکنولوژی در حضور BIM
- آنالیز ساخت پذیری با استفاده از BIM
- هماهنگی برنامه زمانبندی از طریق 4D
- مستندسازی As-Built با استفاده از پلتفرمی مبتنی بر Web
- یکپارچه سازی 6D Facilities Management
- نتایج و درس آموخته های استفاده از BIM در این پروژه

ثبت‌نام در این دوره و برگزاری آن به چه صورتی انجام می‌شود؟

در ادامه، مراحل ثبت‎‌نام در دوره‌های سازمانی ذکر شده است:
- درخواست برگزاری دوره از سوی سازمان درخواست‌دهنده به موسسه ACEMI ارائه شده و پس از بررسی همکاران و مدیر آموزش، سرفصل‌ها به همراه پیشنهاد قیمت به سازمان درخواست‌دهنده اعلام می‌شود.
- در صورتی که پیشنهاد قیمت مورد قبول سازمان درخواست‌دهنده قرار گیرد، برنامه زمانی آموزشی، برنامه پرداخت مالی، سرفصل‌ها به همراه نامه رسمی از طرف موسسه به سازمان درخواست‌دهنده ارائه میگردد.
- پس از دریافت پیشنهاد رسمی از سوی موسسه، سازمان درخواست‌دهنده، نامه‌ای رسمی جهت تایید پیشنهاد ارائه شده ارسال نموده و پس از آن فاکتور رسمی جهت پرداخت سازمان از سوی موسسه ارائه میگردد. سازمان درخواست‌دهنده باید پیش از شروع کلاس پیش‌پرداخت خود را نهایی نموده تا برنامه تنظیم شده بدون وقفه اجرا شود. لازم به ذکر است که هرگونه خسارت احتمالی ناشی از لغو دوره آموزشی و یا عدم پرداخت به موقع پیش‌پرداخت، برعهده سازمان درخواست‌دهنده است.
- پس از پرداخت پیش‌پرداخت، دوره مذکور مختص سازمان درخواست‌دهنده در سایت ایجاد شده و یک نماینده از سازمان در سایت موسسه اقدام به ثبت‌نام تمامی شرکت‌کنندگان در دوره مینماید. لازم به ذکر است که تمامی پشتیبانی‌ها از طریق سایت موسسه بوده و این ثبت‌نام در سایت الزامیست.
- در تمام این مسیر ما در موسسه همراه شما هستیم و جای نگرانی در هیچ بخشی وجود ندارد. خدمات از سوی موسسه ما تضمین شده است. 

چه گواهینامه‌هایی برای این دوره صادر می‌شود؟

1. انواع گواهینامه‌ها
- گواهینامه حضور (Certificate of Participation) برای این دوره صادر می شود. 

الف. گواهینامه حضور (Certificate of Participation) به رنگ نقره ای

2. نحوه اخذ گواهینامه‌ها
- برای دریافت گواهینامه حضور باید ۶۰ درصد مدت دوره و بیشتر در دوره حضور داشته باشید.

3. نحوه اعتبارسنجی گواهینامه
- یکی از ویژگی هایی که گواهینامه‌های موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور (ACEMI) دارند و آن را از سایر گواهینامه ها متمایز میکند، قابلیت اعتبارسنجی آن ها است. هر یک از گواهینامه های موسسه برای هر یک از شرکت کنندگان با یک کد یکتا صادر می گردند و با جستجوی کد رهگیری در وبسایت، موسسه با ذکر نام و نام خانوادگی اعلام می کند که فرد گواهینامه دوره را اخذ کرده و گواهینامه معتبر می باشد. پیشنهاد میکنیم صفحه اعتبارسنجی گواهینامه‌ها را مشاهده نمایید. 

4. نحوه صدور گواهینامه‌ها
- چنانچه شرایط دریافت گواهینامه ها را داشته باشید، فایل گواهینامه در پنل کاربری شما بارگذاری می شود و پس از بارگذاری از طرف موسسه ایمیل دریافت می کنید.
- فایل PDF گواهینامه ها تا یک هفته پس از اتمام دوره صادر شده و در پنل کاربری در وبسایت موسسه قرار می گیرد.
- اگر تمایل به دریافت گواهینامه به صورت چاپی با هولوگرام اختصاصی موسسه داشته باشید، میتواند از طریق پروفایل خود (بخش "گواهینامه‌ها") اقدام به ثبت درخواست و پرداخت هزینه ارسال نمایید.
- برای اطلاعات بیشتر راهنمای دسترسی به گواهینامه ها را مطالعه کنید.

این دوره به چه صورتی پشتیبانی می‌شود؟

از روز برگزاری دوره به مدت ۶۰ روز شامل پشتیبانی می‌شوید. به "پنل کاربری" خود مراجعه کنید و در قسمت "پشتیبانی علمی دوره‌ها" سوالات خود را بپرسید. برای دوره های بلندمدت (بیشتر از 12 ساعت) علاوه بر ارتباط از طریق پنل، گروه پشتیبانی تلگرامی ایجاد می‌شود و لینک آن از طریق ایمیل ارسال می‌گردد و در پنل کاربری نیز درج می شود. با عضویت در این گروه می‌توانید سوالات خود را از استاد بپرسید و از راهنمایی‌های استاد و سایر مطالب آن نیز بهره‌مند شوید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸